niedziela, 2 czerwca 2019

Tygrzyk paskowany

Jednym z najładniejszych pająków w Polsce jest Tygrzyk paskowany. Spokrewniony jest z krzyżakiem ogrodowym. Nazwę zawdzięcza kolorowi odwłoka, podobnego do zabarwienia futra tygrysa.
Tygrzyk paskowany
źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Tygrzyk_paskowany
Pająk występuje popularnie na terenie całej Europy, z klimatem umiarkowanym. Można go spotkać licznie na południu Polski, głownie w wysokiej trawie, nad stawami, w sadach owocowych a nawet w zbożu. Pająk żywi się wszystkim, co złapie w sieć. Są to motyle, muchy, koniki polne, ważki a nawet osy i pszczoły. Historia rozprzestrzeniania jest bardzo ciekawa. Jeszcze 200 lat pająk ten zamieszkiwał tylko południowe wybrzeża morza śródziemnomorskiego, a dzisiaj można go spotkać nad Bałtykiem. Jego jad nie jest niebezpieczny, ból przy ukąszeniu jest porównywalny do użądlenia przez pszczołę. U dzieci i osób starszych może pojawić się lekka opuchlizna i świąd. Tygrzyki jeszcze kilka lat temu były pod ochroną. Dzisiaj nie obowiązuje żadna ochrona prawna, gdyż gatunek ten jest uważany za ekspansywny a nawet inwazyjny.

Polecany post

Pająki ogólnie

Pająki zaliczamy do pajęczaków. Do tej grupy zaliczamy również kleszcze, roztocza, skorpiony. Wszystkie pająki mają cechy charakterystyczne ...